Big Brother Fanisivut ovat toiminnassa rajoitetusti - PHP-haavoittuvuuden korjaus aiheutti pitkän toimintakatkon
Big Brother Fanisivut ovat toiminnassa rajoitetusti - PHP-haavoittuvuuden korjaus aiheutti pitkän toimintakatkon
Kommentti: Jenni oli turvallinen valinta juontajaksi - häätölähetys tarvitsee jotain koukkua
Kommentti: Jenni oli turvallinen valinta juontajaksi - häätölähetys tarvitsee jotain koukkua
Big Brother starttaa 27. joulukuuta MTV:llä - tämä uudesta kaudesta tiedetään tällä hetkellä
Big Brother starttaa 27. joulukuuta MTV:llä - tämä uudesta kaudesta tiedetään tällä hetkellä
Uusi Big Brotherin juontaja on Jenni Poikelus - BB-kausi käynnistyy 27. joulukuuta
Uusi Big Brotherin juontaja on Jenni Poikelus - BB-kausi käynnistyy 27. joulukuuta
Big Brother vihjailee Facebookissa - Huomenta Suomen ohjelmatiedot paljastavat juontajajulkistuksen
Big Brother vihjailee Facebookissa - Huomenta Suomen ohjelmatiedot paljastavat juontajajulkistuksen
previous arrow
next arrow

BB-talossa kampanjoitiin heijastimien käytön puolesta - Paulan ryhmä voittoon

Video: Asukkaiden heijastinesitykset. Lähde: Ruutu.fi / Nelonen Media.

Heijastimet olivat päivätehtävän aiheena perjantaina. Asukkaat pääsivät esiintymään nuorille miehille suunnatun heijastinkampanjan merkeissä.

BB-talossa perjantai kului rauhalliseen tahtiin, sillä nimeämisten lisäksi asukkaat osallistuivat vain yhteen päivätehtävään, jossa heidän piti kampanjoida heijastimen käytön puolesta. Asukkaat tekivät kahdessa ryhmässä esityksen, joka piti kohdistaa nuorille miehille heidän heijastimen käytön kasvattamiseksi.

Paula ja Kati toimivat ryhmien johtajina ja he suunnittelivat muutaman minuutin ohjelmat esitettäväksi, joiden voittajat päättivät katsojat BB-nettisivuilla järjestetyssä äänestyksessä. Ryhmät saivat hetken aikaa suunnitella esityksiä ja siihen tarvittavaa rekvisiittaa erilaisten heijastimien muodossa.

Paulan ryhmän esityksessä oli Samin, Markon ja Artun miesjoukko, joka yritti päästä bileisiin Sasan kanssa, mutta miesjoukolla ei ollut heijastimia. Vasta, kun Paulan ja Olli-Pekan yöpartio opetti miehille, että kannattaa pitää heijastimia, alkoi Sasaa kiinnostaa. Lopulta Samia onnisti ja hän pääsi viemään Sasan bileisiin.

Katin ryhmän lähestymistapa oli tietoiskumaisempi. Tarina alkoi, kun ilman heijastinta matkaan lähteneet Roope ja Ella jäivät auton alle. Tämän jälkeen esitettiin tilanne, miten se olisi mennyt oikein ja Roopella ja Ellalla oli heijastimet. Tällöin autossa matkanneet Timo ja Kristiina näkivät Roopen ja Ellan. Joel toimi tarinan kertojana ja Kati valo- ja efektinaisena.

Molemmat ryhmät kiittelivät toisiaan hyvästä esityksestä. Päivätehtävä oli asukkaiden mielestä hyvä piristys muuten tylsään päivään. Esitysten jälkeen asukkaat nauttivat vielä illan aikana valmistamiaan lettuja.

Netin katsojaäänestys ratkesi illemmalla, jossa voittajaksi selviytyi Paulan ryhmä. Palkinnoksi ryhmä sai viiniä, juustoja, keksejä ja hedelmiä.

Katso ryhmien esitykset artikkelin ylälaidan videolta!

Artikkelia päivitetty 2.10.2020 kello 22.36: Päivitetty päivätehtävän voittaja otsikkoon ja tekstiin.

Fanisivut.net

Fanisivut.net on vuonna 2007 perustettu fanisivusto, joka seuraa Suomen Big Brotheria. Uutisoimme ja kommentoimme Big Brotherin tapahtumia niin kausien aikana kuin niiden välissä. Sivustoltamme löytyy myös tiedot BB-talon asukkaista, häädöistä, nimeämisistä ja BB-ohjelmista. Taustoitamme myös Suomen Big Brotherin historiaa ja muuta taustaa.